15 Nisan 2016 Cuma

BALKANLARDAN GÜNÜMÜZE KAVALA KURABİYESİ

Kavala kurabiyesinin çıkış noktasının Yunanistan'ın sahil kenti olan Kavala olduğu bilinen ancak bu konuda iddia ediyoruz kavala kurabiyelerinin en lezzetlileri ülkemiz Türkiye’de üretiliyor.Tereyağlı, ballı tahinli veya pudra şekerli kavala kurabiyelerinin bir özelliği de, uzun süre tazeliğini koruyor olmasıdır.Kurabiyelerin en lezzetlilerinden bir olan Kavala kurabiyesini lezzet sırrı bademleri ufak ufak keskin bir bıçak yardımıyla veya günümüz teknolojisi ürünü olan mutfak botuyla küçük parçalara getirilmesidir. Kurabiyelerin içindeki bademlerin küçük parçalar halinde olması kavala kurabiyelerine has olan ay şekillerine benzer şekillerin verilmesini kolaylaştırır.
Birçok coğrafyalarda farklılık gösteren kavala kurabiyesi, Edirne Kurabiyesi, Un Kurabiyesi, Damat Kurabiyesi olarak isim verilse de bu kurabiyenin asıl adı Kavala Kurabiyesidir. Kavala kurabiyesini un kurabiyesinden farkı; badem ve unun önceden kavrulmuş olmasıdır.
1387’den 1912’ye kadar bir Osmanlı toprağı olan kavala kurabiyesinin ana vatanı olan Kavala şehri Osmanlı toprakları parçalandıktan sonra Yunanistan’a geçmiştir. Peki bu lezzet şöleni kavala kurabiyesi nasıl Türkiye’de kaldı gelin bakalım.

Osmanlı toprakları parçalandıktan sonra mübadele döneminde Türkiye’ye gelen Kavalalılar ise, vefa borcu olarak bu geleneksel lezzet olan kavala kurabiyesinin lezzetli tarifinden bir gram eksilme olmadan saf ve orijinal kavala kurabiyesi tarifini günümüze kadar yaşatmış ve atalarının maharetlerini göstermeye devam etmişlerdir. Kapalı bir kutuda haftalarca taze kalan Kavala kurabiyesinin en lezzetlisini özellikle Edirne’de bulabilirsiniz. Edirne’de büyük bir ustalıkla yapılan kavala kurabiyesinin farkını, ağzınıza attığınız anda idrak edeceksiniz. Yemeye başladığınız andan itibaren ağızda dağılan, damak çatlatan Kavala kurabiyesinin bu lezzet ancak maharetli Türk ustalarının elinden çıkabilir aksi düşünülemez. Bu kadar met ettiğimiz kavala kurabiyesinin hamuru ay şeklinde kesilerek pişirilen, ardından pudra şekeri ile beyaz bir örtü ile kaplanan kurabiyelerinin en lezzetlisi geleneksel tat Kavala Kurabiyesi, gerçekten tadına doyum olmaz eşsiz bir tat!  Kavala kurabiyesinin lezzetini daha da arttırmak için kahve veya süt eşliğinde tüketmenizi tavsiye ederiz. Ama kavala kurabiyeleri genellikle misafir geldiğinde yapımı kolay, pratik ve az maliyetli olduğundan beş çayında daha çok tercih edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme